Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

IV kwartalne spotkanie z sołtysami

W dniu 7 października 2015 roku w budynku Urzędu Gminy odbyło się czwarte kwartalne spotkanie z sołtysami gminy. 

Spotkanie z uwagi na inne ważne sprawy służbowe w zastępstwie Pana J. Rysaka poprowadził Pan Henryk Jończyk - Zastępca Wójta Gminy.

Pan Mariusz Gurda Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Słomnikach przedstawił informację z ilości  zdarzeń jakie miały miejsce w ostatnim okresie na terenie naszej gminy. Odnotowano 3 mandaty karne za wykroczenia drogowe, 6 mandatów karnych porządkowych, 30 pouczeń. Pan M. Gurda zwrócił uwagę na zaostrzający się konflikt na Ukrainie a w związku z tym na mogących pojawić się na terenie gminy uchodźców. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce proszę o informację. Funkcjonariusze będą kontrolować takie osoby ale tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy. W ostatnim czasie miało miejsce włamanie do budynku Klubu Sportowego WIARUSY ale z uwagi na prowadzone czynności w chwili obecnej nie mogę nic powiedzieć.

Pan H. Jończyk podziękował Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji za wzorowe zabezpieczenie imprezy, oraz imprezy masowej podczas VIII Małopolskiego Święta Warzyw.

Sołtysi zgłaszali funkcjonariuszom policji prośby w zakresie zwrócenia uwagi na osoby poruszające się samochodami z nadmierną prędkością w obszarze zabudowanym oraz na brak rozwagi kierowców na przejściach dla pieszych szczególnie w pobliżu szkół.

W kolejnym puncie spotkania Pani J. Murek Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach omówiła przebieg VIII Małopolskiego Święta Warzyw. Impreza oceniona została dobrze, wszystkie punkty imprezy zostały zrealizowane jedynym dużym mankamentem imprezy była pogoda która po raz pierwszy nie dopisała na święcie. Z uwagi na zaistniałą sytuację na święcie Pani dyrektor poddała pod rozważenie propozycję przeniesienia mszy świętej polowej do kościoła. Pani dyrektor złożyła podziękowania wszystkim tym którzy przyczynili się do organizacji VIII Małopolskiego Święta Warzyw. Szczególne podziękowania skierowała pod adresem Liderów, Sołtysów, Kół Gospodyń Wiejskich, sponsorów, nauczycieli, instruktorów którzy przygotowali występy artystyczne dzieci i młodzieży. Wybór gwiazd wieczoru Kabaret Marcina Dańca oraz Zespołu „Piękni i Młodzi” okazał się jak najbardziej trafny. 

Następnie Pan Tomasz Buczek przedstawił informację w zakresie suszy jaka miała miejsce na terenie naszej gminy. Zgodnie z przyjętą definicją oraz wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za szkody spowodowane przez suszę rozumie się szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Monitoring suszy rolniczej prowadzi Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, który w miesiącach kwiecień – wrzesień w okresach 6 dekadowych na swojej stronie internetowej - System Monitoringu Suszy Rolniczej - publikuje raporty dotyczące wystąpienia suszy w danej grupie upraw rolnych na terenie poszczególnych gmin w całej Polsce.

Instytut w opublikowanym w dniu 21 sierpnia 2015 raporcie stwierdził zagrożenie wystąpienia suszy w uprawach  ziemniaków, krzewów owocowych, roślin strączkowych oraz chmielu. Raport pominął zagrożenie suszą  upraw warzyw, które na terenie naszej gminy są głównie uprawiane.

Kolejny raport opublikowany w dniu 1 września 2015 zagrożenie wystąpienia suszą przewidywał dla upraw ziemniaków, krzewów owocowych, roślin strączkowych oraz chmielu i kukurydzy na kiszonkę.

Z kolei kolejny raport opublikowany 14 września 2015 stwierdzał, że kryterium suszy nie zostało przekroczone dla wszystkich grup upraw – tym samym zagrożenie wystąpienia suszy zostało odwołane.

Informacja o grupach upraw zagrożonych suszą wraz z informacją o możliwości składania wniosków do Wojewody Małopolskiego o szacowanie strat została zamieszczona na stronie internetowej gminy. Z uwagi na fakt, że suszą zostały objęte grupy upraw które znikomo lub wcale nie są uprawiane na terenie naszej gminy odstąpiono od puszczania kartek. Równocześnie wystąpiono do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach o objęcie suszą na terenie gminy także warzywa. Jednakże Instytut w swych badaniach stanu zagrożenia suszą w uprawach warzyw nie stwierdził. Zgodnie z pismem Wojewody Małopolskiego z dnia 26 sierpnia 2015 roku szacowaniu nie podlegają uprawy, które zostały zebrane z pól oraz te dla których upłynął agrotechniczny termin zbioru np. zboża.

 

W ostatnich punktach spotkania Pan A. Grudzień przedstawił informację o wysokości wykorzystanych środków finansowych przez poszczególne sołectwa a także przedstawił informację na temat ulg w podatku rolnym. Ulgi w podatku rolnym przyznawane są z tytułu nabycia od osób trzecich gruntu przeznaczonego na utworzenie nowego lub powiększenie istniejącego gospodarstwa rolnego do powierzchni nie przekraczającej 100ha. Ulga inwestycyjna przysługuje z tytułu poniesionych wydatków na budowę lub modernizację budynków inwentarskich, zakup deszczowi, zainstalowanie urządzeń melioracyjnych. (Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Referatu Finansowego pod nr. tel. (12) 2874003 wew. 28)

Pani Iwona Kubik poinformowała że na najbliższe wybory do Sejmu i Senatu które odbędą się 25 października br. do dyspozycji wyborców jest 7 obwodowych komisji wyborczych. Wybory będą trwały od godziny 7:00 do 21:00.