Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Europejski Tydzień Mobilności w Przedszkolu w Wawrzeńczycach

W dniach 18 - 22 września 2023r. w ramach kampanii Europejskiego Tygodnia Mobilności, w Przedszkolu Samorządowym w Wawrzeńczycach realizowano szereg działań edukacyjnych oraz promocyjnych. Zarówno młodsze jak i starsze przedszkolaki przyłączyły się do tej akcji.   

We wszystkich grupach przeprowadzono m.in. pogadankę,  w trakcie której dzieci zdobyły elementarną wiedzę na temat źródeł energii i sposobów jej oszczędzania. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny o sposobach oszczędzania energii, a następnie udzieliły odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczycieli.  Dzieci z najstarszych grup wykonały także pracę konkursową pt. „ Odnawialne źródła energii”. Komisja konkursowa za pomysłowość  i estetykę wykonania  wyróżniła sześć prac ( 3 prace z grupy III oraz 3  prace z grupy IV). Osoby wyróżnione otrzymały „światełka odblaskowe”.

Ponadto dzieci brały aktywny udział w dyskusji na temat wpływu dużej  liczby pojazdów spalinowych na zdrowie i życie człowieka, a także zużywanej przy tym energii. Przedszkolaki wspólnie poszukiwały  rozwiązań na bezpieczne i ekologiczne przemieszczanie się (jazda na rowerze i hulajnodze, chodzenie pieszo, korzystanie z transportu publicznego) nie tylko do pracy, ale również w celu  spotykania się z innymi ludźmi i spędzania wolnego czasu.

 W trakcie tej kampanii zwrócono szczególną uwagę na konieczność kształtowania przestrzeni dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, nieprzemieszczających się za pomocą pojazdów spalinowych (piesi, rowerzyści, osoby jeżdżące na hulajnodze, rolkach), a także na tworzenia miejsc na świeżym powietrzu zachęcających mieszkańców naszej gminy do spędzania w nich wolnego czasu. Przedszkolaki uczestniczyły w spacerach w kamizelkach odblaskowych, poznały również zasady bezpiecznych zachowań w trakcie spacerów oraz poruszania się wokół jezdni i utrwalały je podczas zabaw ruchowych. Dzieci nauczyły się także piosenek pt. „Ekologa znak”, „Na skrzyżowaniu”. W czasie zabaw ruchowych młodsze przedszkolaki utrwalały poznane wiadomości oraz przygotowały wspólnie z nauczycielami gazetkę tematyczną. Podsumowaniem działań edukacyjnych młodszych dzieci było wspólne wykonanie plakatu promującego ekologię, bezpieczeństwo, zrównoważoną mobilność i oszczędzanie energii.

Starsze przedszkolaki przygotowały także wiele prac plastycznych, m.in. plakaty zachęcające mieszkańców naszej gminy do wybierania ekologicznych środków transportu, a także plakaty promujące odnawialne źródła energii i pomysły na jej oszczędzanie. Prace plastyczne można podziwiać na korytarzu oraz w szatni przedszkola.