Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dofinansowanie rozbudowy Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi z MRPO

20.04.2009 r. Gmina złożyła wniosek do działania 6.2.B Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego o dofinansowanie inwestycji pod nazwą "Rozbudowa Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi o przedszkole, sale dydaktyczne dla szkoły podstawowej oraz salę gimnastyczną wraz z infrastrukturą". 

Wartość całkowita inwestycji 6 665 940 zł. Wnioskowana kwota dofinansowania 3 000 000 zł. (o więcej wnioskować w tym działaniu nie można). Wkład własny jaki poniesie gmina 2 665 940 zł (40% kosztów). W 2008 r. gmina otrzymała na budowę sali dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w wysokości 1 000 000 zł. (15% kosztów). W ciągu najbliższego miesiąca ma być zrobiona preselekcja i ogłoszona lista projektów, które przechodzą do drugiego etapu, czyli do etapu składania pełnej dokumentacji. 
Do konkursu złożonych było 207 projektów, w drugim etapie oprócz naszego było jeszcze 128 projektów. Ostatecznie po ocenie strategicznej w kwietniu 2010 r. dotarła informacja, że gmina jest w grupie 58 wniosków, które otrzymały dofinansowanie. 
Zakres rzeczowy przedmiotowego wniosku obejmował Rozbudowę Gminnego Centrum Edukacji w Igołomi o przedszkole, sale dydaktyczne dla szkoły podstawowej, salę gimnastyczną oraz infrastrukturę towarzyszącą. Rozbudowa podzielona została na III etapy. Etap I - realizację rozpoczęto w 2008 r. i obejmował prace związane z budową sali gimnastycznej wraz z widownią i zapleczem. Powierzchnia zabudowy 986 m2, powierzchnia całkowita 1438 m2, powierzchnia użytkowa 1413m2, kubatura obiektu 7 134 m3. Sala gimnastyczna o wymiarach 15 x 30 m z widownią na poziomie piętra na 150 miejsc. Obiekt będzie wyposażony w pełne zaplecze socjalne i sanitarne na poziomie parteru, przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez podjazdy, pochylnie, sanitariaty. Na chwilę obecną (maj 2009 r.) wykonano następujące roboty zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym: konstrukcje żelbetowe, ściany murowe, dach, obróbki blacharskie, stolarka okienna, instalacje elektryczne, kanalizacyjne. 
Podstawowe przeznaczenie sali ma być na uczniów Gminnego Centrum Edukacji (obecnie uczęszcza 393 uczniów) ale również będzie wykorzystywana przez kluby sportowe i wszystkich chętnych mieszkańców gminy. 
W ramach I etapu została rozbudowana została szkoła podstawowa o 2 sale dydaktyczne. Obiekt został wyposażony w meble szkolne oraz sprzęt i urządzenia sportowe. Etap II obejmował rozbudowę GCE o część przedszkolną, funkcjonalnie związaną z budynkiem szkoły, o powierzchni użytkowej 402,36 m2, o powierzchni całkowitej 448, 25 m2, o kubaturze 1022,34 m2. Budynek przedszkola jest jednokondygnacyjny, parterowy, połączony z budynkiem szkoły od strony północnej. Przedszkole wyposażone zostało w niezbędne meble i urządzenia. Projekt obejmował też zagospodarowanie wokół budynku: urządzenie placu zabaw dla dzieci oraz parkingu na 7 miejsc. Wybudowane przedszkole umożliwi zorganizowanie 3 oddziałów do których będzie uczęszczać 75 dzieci co przy populacji urodzeń około 100 dzieci (3, 4, 5-latki) daje wskaźnik dostępności do edukacji przedszkolnej w wysokości 75%. Dbając o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych dojeżdżających i dochodzących do obiektów GCE przewiduje się zmodernizowanie dwóch odcinków dróg w ramach III etapu rozbudowy szkoły. Będzie to droga nr K600010 Igołomia "Luborzyczka" o długości 235 mb, przy której powstanie chodnik, położona nowa nawierzchnia asfaltowa oraz poszerzony zostanie wjazd, który będzie wjazdem do przedszkola. Na drugiej drodze ewakuacyjnej zlokalizowanej na działce 1116/2 o długości 369 mb położona zostanie nakładka asfaltowa.