Igołomia-Wawrzeńczyce

Ostatnie pożegnanie Świętej Pamięci Księdza Kanonika Andrzeja Gawrońskiego byłego Proboszcza Parafii Wawrzeńczyce

W dniu 7 listopada 2023 r. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach odbył się pogrzeb ks. Andrzeja Gawrońskiego. Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając, homilię wygłosił rocznikowy kolega Zmarłego – ks. Józef Walusiak.

Na początku Mszy św. odczytano list od metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w którym arcybiskup w imieniu Kościoła krakowskiego wyraził wdzięczność ks. Andrzejowi Gawrońskiemu za wszelki trud i wszystko czego dokonał w swym kapłańskim życiu dla Archidiecezji.

                        Ks. Gawroński urodził się w 1953 r. Pochodził z krakowskiej parafii Najświętszego Salwatora na Zwierzyńcu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1978 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Karola Wojtyły. On i jego koledzy z tego samego seminaryjnego roku byli ostatnimi, których  wyświęcił kard. Wojtyła przed wyborem na Stolicę Piotrową.

            W latach 1992-2012 ks. Gawroński był proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w podkrakowskich Bibicach. Po zakończeniu dwudziestoletniej służby w Bibicach, ks. Andrzej został przeniesiony do Wawrzeńczyc i posługę proboszcza  w naszej parafii pełnił przez 11 lat. Uwieńczeniem jego pracy  były  uroczystości 800-lecia powstania parafii  których zakończenie było  w czerwcu tego roku. Tydzień po tych uroczystościach ksiądz  proboszcz zakończył posługę kapłańską w naszej parafii,  przeszedł na emeryturę i wyjechał do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

            W uroczystościach pogrzebowych w Bibicach  licznie udział wzięli parafianie z Wawrzeńczyc na czele  księdzem  proboszczem Mariuszem Suskiem  oraz przedstawiciele  Samorządu Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce Wójt Gminy Józef Rysak i Zastępca Wójta Gminy Henryk Jończyk.

Wójt Gminy żegnając księdza proboszcza powiedział m.in.

                                    W naszej pamięci ksiądz proboszcz pozostanie jako kapłan, który doskonale godził swoje obowiązki duszpasterskie z tymi, które wynikały z funkcji proboszcza parafii. Z wielką powagą traktował wszystkie sprawy i problemy parafian. Nie pozostawał również obojętny wobec spraw lokalnych oraz wydarzeń naszego samorządu, w których zawsze chętnie uczestniczył. W imieniu samorządu Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce serdecznie dziękuję księże proboszczu za współpracę z Wójtem, Urzędem Gminy, z sołtysami, z  radnymi,  placówkami edukacyjnymi,  z Centrum Kultury i Promocji i Stowarzyszeniami.

            Dziękujemy Panu Bogu, że postawił na naszej drodze dobrego kapłana, oddanego Bogu i życzliwego ludziom, energicznego w działaniu, otwartego na potrzeby innych.

            Niech Dobry Bóg wynagrodzi Ci wszystkie trudy Twego ziemskiego życia i zaprowadzi do krainy życia wiecznego.

            Śp.  ksiądz kanonik  spoczął  w grobowcu księży  na cmentarzu parafialnym w Bibicach  gdzie pełnił służbę proboszczowską przez dwie dekady swego życia.