Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

XVI Pielgrzymka strażaków do Matki Boskiej Hebdowskiej

W dniu 8 grudnia 2019 r. odbyła się XVI Pielgrzymka strażaków do Sanktuarium Matki Boskiej Hebdowskiej. Uroczystość upamiętnia przekazanie w 2004 r. darów do Sanktuarium przez Ojca Świętego Jana Pawła II, w postaci piuski papieskiej i różańca, za pośrednictwem ks. infułata Jerzego Bryły.

Ksiądz infułat Jerzy Bryła (Honorowy Obywatel Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce) z przyczyn zdrowotnych nie uczestniczył w w tegorocznej uroczystości ale skierował do pielgrzymów okolicznościowy list, który odczytał druh Józef Krosta  prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Hebdowie.

Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył Kapelan Małopolskich Strażaków ks. bryg. Władysław Kulig. W koncelebrze udział brali: ks. Zbigniew Janiczek proboszcz z Sierosławic, ks. Józef Ostręga proboszcz z Hebdowa i ks. Eugeniusz Grzywacz Dyrektor Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie.

Uroczystość zgromadziła też kilkadziesiąt pocztów sztandarowych różnych organizacji, stowarzyszeń i instytucji. Jak zawsze bardzo licznie przybyły druhny  i druhowie z jednostek  OSP z gmin: Radziemice, Pałecznica, Proszowice, Koniusza, Koszyce, Drwinia, Igołomia Wawrzeńczyce i Nowe Brzesko. Reprezentowana była Państwowa Straż Pożarna na szczeblu wojewódzkim i powiatowym oraz Komenda Powiatowa Policji w Proszowicach.

Z naszej gminy do Sankturaium w Hebdowie pielgrzymowały jednostki OSP z Dobranowic, Igołomi, Żydowa, Tropiszowa, Rudna Górnego i Pobiednika Małego na czele z Prezesem Zarządu Gminnego OSP druhem Andrzejem Knapikiem.

Życzenia świąteczne strażakom i pielgrzymom złożyli zaproszeni goście, którzy uczestniczyli w Dniu Pielgrzyma. Głos zabierali: prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki senator RP, Norbert Kaczmarczyk poseł na Sejm RP, generał Stanisław Nowak były małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Krzysztof Madejski burmistrz Miasta i Gminy Nowe Brzesko oraz ks. bryg. Władysław Kulig.

Kapelan Małopolski Strażaków podziękował też proboszczowi z Hebdowa J. Ostręga „za coroczną tak wielką życzliwość i gościnność w Hebdowskim Sanktuarium”.

W uroczystościach pielgrzymkowych uczestniczył:  Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef  Rysak i Zastępca Wójta Henryk Jończyk.