Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

X Gminny Dzień Sportu Wawrzeńczyce 6 VI 2017 r.

Dnia 6 czerwca 2017 roku odbył się,jak co roku w naszej gminie, Gminny Dzień Sportu, który szkoła w Wawrzeńczycach organizuje na zmianę ze szkołą w Igołomii.

Przygotowania trwały od kilku tygodni przed właściwą imprezą. Grono pedagogiczne zajmowało się sprawami czysto organizacyjnymi, uczniowie zaś przygotowywali się do zawodów i konkurencji sportowych ćwicząc sumiennie podczas organizowanych treningów i lekcji wf-u.

6 czerwca od samego rana w szkole panowało lekkie zamieszanie, niosące jednak radosną atmosferę. O godzinie 9:00 zgromadzili się wszyscy na szkolnej hali, gdzie rozpoczął się Dzień Sportu, prowadzony przez nauczycielkę Joannę Wołoszyn oraz dwoje uczniów naszego gimnazjum – Emilę Cichą i Jana Wołoszyna. Cała uroczystość rozpoczęła się od powitania przez panią dyrektor wszystkich gości – uczniów naszej szkoły i zawodników przybyłych z innych gminnych szkół, wszystkich przyjaciół gminy i szkoły, pracowników, nauczycieli, sponsorów i członków wszelakich związanych ze szkołą grup i organizacji, skończywszy wreszcie na tych najważniejszych gościach – zaproszonych na Dzień Sportu sportowcach. Trzeba przyznać, że w tym roku ich grono było wyjątkowo ciekawe i orginalne.

 Pojawiła się Klaudia Siciarz – absolwentka naszej szkoły, lekkoatletka, płotkarka, występująca w juniorskiej reprezentacji Polski, halowa mistrzyni Polski z 2017 roku w biegu na 60 metrów przez płotki, posiadaczka halowego rekordu świata juniorek z czasem 8,00 sekund, zawodniczka AZS AWF Kraków. Klaudia odnosi obecnie coraz większe sukcesy, już stała się bardzo poważną i znaną zawodniczką, a pierwsze kroki w sporcie stawiała przecież właśnie w naszym gimnazjum! Jest to naprawdę niezwykłe, że z naszych Wawrzeńczyc wyszła taka zawodniczka i sportsmenka.

Przybyli również Kamil Kobędzowski oraz Karol Widyk – młodzi specjaliści i zawodnicy tak zwanego stuntu rowerowego, czyli akrobacji i sztuczek rowerowych. Starszy Kamil Kobędzowski wystąpił w 2013 roku na żywo w półfinale programu Mam Talent, w 2011 i 2012 roku zdobywał trzecie i drugie miejsce na międzynarodowych zawodach internetowych, obecnie jest sędzią i organizatorem zawodów w Polsce i na świecie. Mogliśmy spotkać też Radosława Woźniaka – miłośnika gór i sportów ekstremalnych, alpinistę, zdobywcę między innymi trzech siedmiotysięczników w Kirgistanie. Listę przybyłych gości zwieńczył Adam Korol, polski wioślarz, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, czterokrotny mistrz świata, w 2015 roku minister sportu i turystyki w rządzie Ewy Kopacz, poseł na sejm VIII kadencji.

            Po powitaniu gości wszystkim zebranym przybliżono osiągnięcia naszych uczniów w ciągu całego roku i dokładny plan dnia. Potem miał miejsce pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu uczniów klas 0-3, a zaraz po nim ze swoimi rowerami wystąpili Kamil Kobędzowski i Karol Widyk, zachwycając nas wszystkich niesamowicie widowiskowymi sztuczkami i karkołomnymi akrobacjami na jednośladach. Uczniowie gimnazjum przeszli po części oficjalnej na świetlicę, a zmagania sportowe rozpoczęły klasy 0-6 ze szkoły podstawowej. Na świetlicy goście zaprezentowali siebie i swoje dyscypliny sportowe, a potem wyczerpująco i cierpliwie odpowiadali na pytania, które przygotowali uczniowie.

            Po zakończeniu spotkania na świetlicy goście udali się na poczęstunek, a później przed szkołę, gdzie na swoich stanowiskach byli do dyspozycji wszystkich uczniów. Można było porozmawiać, zrobić zdjęcia i zebrać autografy. W tym samym czasie uczniowie gimnazjum rozgrywali swoje zawody sportowe. Dziewczęta rozgrywały mecze piłki nożnej, ręcznej i kosza, chłopcy rzucali zaś do kosza i strzelali piłką nożną w tablicę do koszykówki. Całość zwieńczyła wspólna sztafeta, a w końcowym rezultacie gimnazjum w Wawrzeńczycach podzieliło się pierwszym miejscem z gimnazjum w Igołomi. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, które ufundował Wójt Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce.

Kolejny, dziesiąty już Gminny Dzień Sportu był niezwykłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci młodych zawodników. Jednym z piękniejszych wydarzeń tego dnia było poznanie  wspaniałych ludzi, którzy pokazali, że sport jest radością, darem i sposobem na życie. Przekazali oni własną wiedzę i doświadczenie, z którego kiedyś ci, którzy teraz uczą się świata i siebie skorzystają. Uczniowie przybyli z wszystkich szkół gminy mogli wykazać się w sportowej, zdrowej rywalizacji, wszystkiemu przyświecała bowiem idea fair-play będąca normą wartości w sporcie. Bardzo często tego dnia przewijały się słowa mówiące o tym, że zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę, wartością nadrzędną jest szacunek względem rywala.

 Sport łączy ludzi i niewątpliwie połączył tego dnia młodych zawodników i zaproszonych sportowców, ludzi, którzy rozwijając pasje, zainteresowania i uzdolnienia w różnych dziedzinach sportu spełniają swoje marzenia, dla młodzieży są tymi, których warto naśladować i po których śladach warto iść.  

 

Jan Wołoszyn