Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczył Zasłużonych dla Rolnictwa na VI Małopolskim Święcie Warzyw

Tradycją Małopolskiego Święta Warzyw organizowanego w podzięce za pracę rolników przez Urząd Gminy Igołomia Wawrzeńczyce, jest wyróżnienie przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w uznaniu pracy, trudu rolników przyczyniających się do rozwoju rolnictwa i wsi przyznanie odznaki honorowej "Zasłużony dla Rolnictwa".

W roku 2013 oznaki honorowe otrzymali wyróżniający się przedsiębiorcy i rolnicy z miejscowości Pobiednik Wielki. Tymi osobami są Państwo Jacek i Bronisława Luty oraz Państwo Waldemar i Jadwiga Ropa zamieszkali w miejscowości Pobiednik Wielki. 

Prezentacja Zasłużonych dla Rolnictwa
Państwo Jacek i Bronisława Luty mieszkają w miejscowości Pobiednik Wielki. Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 6 hektarów. Obecnie Państwo Luty wspierani przez córkę Agatę kontynuują działalności gospodarczą zapoczątkowaną przez Pana Jacka Luty, który zajmuje się sprzedażą nasion od 1990 roku. Firma Jacek Luty spółka jawna prowadzi dystrybucję różnorodnych odmian nasion firmy BEJO ZADEN w ofercie firmy znajduje się większość nasion w sprzedaży detalicznej i hurtowej dostępnej na rynku polskim. Firma zaopatruje w nasiona gospodarstwa indywidualne, grupy producentów jak również zakłady przemysłowe w całej Polsce i nie tylko. W ofercie nasion znajdują się: nasiona warzyw gruntowych i szklarniowych, nasiona dyń (ponad 40 odmian), nasiona ziół, nasiona ekologiczne. Firma Pana Jacka Lutego nastawiona jest na wysoką, jakość obsługi, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, znajomości rynku służy wiedzą i pomocą rolnikom z Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, która określana jest mianem "Małopolskiego Zagłębia Warzywnego" jak również gmin sąsiednich. 

Pan Waldemar Ropa wraz z żoną Jadwigą mieszkają w miejscowości Pobiednik Wielki. Państwo Ropa od 1975 roku prowadzą gospodarstwo warzywnicze o powierzchni 6,24 ha. Produkcja w gospodarstwie prowadzona jest w cyklu całorocznym, od wczesnej wiosny do późnej jesieni produkowane są warzywa takie jak: seler, kalafior, kapusta, ogórek. Warzywa sprzedawane są na rynku krajowym, zimą warzywa sprzedawane są z 4 przechowalni warzyw, z których każda może pomieścić po 200 skrzyń. Pan Waldemar Ropa został obdarzony zaufaniem wyborców i w latach od 1994 do1998 roku, a także od 1998 do 2002 roku pełnił funkcję Radnego Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Pan Waldemar Ropa był jednym z założycieli spółdzielni producentów warzyw "WITAMEX". Z uwagi na prowadzoną działalność rolniczą pochłaniającą dużo czasu zrezygnował z prowadzenia spółdzielni i powrócił do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego wraz z żoną. 

W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Stanisława Kalemby odznaki honorowe i legitymacje "Zasłużony dla Rolnictwa" dla Państwa Jacka i Bronisławy Luty oraz Waldemara i Jadwigi Ropa wręczył Wice Wojewoda Małopolski Andrzej Harężlak w asyście Wójta Gminy Józefa Rysaka.