Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Liderzy Święta Warzyw

Tradycją Święta Warzyw jest to, że każdego roku z terenu gminy wybierani są najlepsi rolnicy, producenci warzyw, których pan Marszałek Województwa Małopolskiego honoruje tytułami Liderów Produkcji Warzyw. Tytuł ten nadawany jest w uznaniu pracy i trudu wszystkich rolników Małopolski, przez co promowana jest również gmina na rynkach krajowych i zagranicznych.

Tegoroczni Liderzy VI Małopolskiego Święta Warzyw zostali nominowani przez Radę Sołecką z miejscowości Pobiednik Wielki i zaakceptowani do reprezentowania gminy przez Komitet Organizacyjny. Wyróżnionymi do tytułu Lider Produkcji Warzyw 2013r. zostali młodzi rolnicy: Pani Joanna Chmiela i pan Michał Nowak. 

Krótka prezentacja Liderów
Pani Joanna Chmiela w 2005 roku ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i uzyskała tytuł magistra ekonomii. Od tego samego roku jest szczęśliwą mężatką oraz mamą 4 letniego syna Gabrysia. Działalność rolniczą Państwo Chmiela rozpoczęli w 2005 roku, gdy przejęli od rodziców zmodernizowane i prężnie funkcjonujące gospodarstwo. Już po pierwszym roku prowadzenia gospodarstwa wykorzystanie posiadających kontaktów handlowych oraz sukcesywne zdobywanie kolejnych odbiorców przyczyniło się do zwiększenia popytu, co w konsekwencji skłoniło ich do kolejnych modernizacji oraz inwestycji w gospodarstwo przy wsparciu Funduszy Unijnych. Obecnie gospodarstwo liczy 12 hektarów, na których uprawia się od wczesnej wiosny: sałatę, kalafiora, kapustę białą, brokuły, kapustę pekińską, ogórki, paprykę oraz chryzantemy doniczkowe. Duża część ww. warzyw uprawiana jest pod osłonami. Głównym odbiorcą warzyw oraz kwiatów jest duża sieć handlowa z Podhala, jak również lokalne hurtownie oraz odbiorcy zagraniczni zaopatrujący się w kwiaty. Wolne chwile Pani Joanna wraz z mężem spędzają podróżując i wypoczywając. Lubią czytać dobrą literaturę sensacyjną i kryminalną. Zimą jeżdżą na nartach i snowboardzie, czym próbują zarazić swojego syna. 
Pan Michał Nowak ma 31 lat, od siedmiu lat jest żonaty, ma troje dzieci (dwie córki i syna). W roku 2008 ukończył Uniwersytet Rolniczy z tytułem Inżynier techniki rolniczej. Gospodarstwo rolne przejął po ojcu w 2010 roku, w chwili objęcia gospodarstwo posiadało powierzchnię 5 hektarów. Korzystając z programu " Młody Rolnik " zwiększył jego powierzchnię do 13 hektarów z tego 3 hektary dzierżawi. Wraz z żoną Agnieszką zajmuje się uprawą warzyw głównie kalafiora, kapusty, sałaty i ogórków. Wyhodowane produkty sprzedaje do lokalnych skupów warzyw. Dla ułatwienia pracy skorzystał z Unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 i zakupił ciągnik rolniczy wraz z maszynami uprawowymi. Cały czas dąży do rozwoju i ulepszenie swojego gospodarstwa. W czasie wolnym interesuje się piłką nożną i motoryzacją. 

Wyróżnienie na Małopolskim Święcie Warzyw
1 września 2013r. na Małopolskim Święcie Warzyw wręczenia statuetek Lidera i Liderki Produkcji Warzyw dokonał Pan Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Pan Wojciech Kozak W-ce Marszałek Województwa Małopolskiego, a zarazem Honorowy Obywatel Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Z wielkim uznaniem za wybór trudnej drogi życiowej, jaką jest zawód rolnika pan Marszałek życzył obydwojgu wyróżnionym sukcesów w pracy i życiu prywatnym. Mówił o powiewie młodości, który korzysta z doświadczeń starszego pokolenia rolników. Tylko takie połączenie daje możliwość oparcia tradycji ze współczesnością, co w konsekwencji prowadzi do powstania prężnych gospodarstw i silnej polskiej wsi. Również Pan Wójt Gminy Józef Rysak i Pan Przewodniczący Rady Gminy Igołomi-Wawrzeńczyce wręczyli Liderom okolicznościowe statuetki oraz nagrody ufundowane przez Samorząd Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Na tegoroczne święto przedstawiciele firm z terenu gminy i nie tylko ufundowali cenne i atrakcyjne nagrody dla Liderów Produkcji Warzyw. Sponsorami nagród byli przedstawiciele następujących firm: Małopolska Izba Rolnicza - nagrodę wręczała pani Krystyna Janecka Członek Zarządu, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo- Usługowe VIGOR, Yara Poland, Monsanto Polska sp. z o.o., Firma Polan, Firma Nasienna Sakata, Agro Jurek, PILAR TECH, Salon Fryzjerski BEAUTY PARADISE Aneta Żabicka. 

Joanna Chmiela wyraziła podziękowania w imieniu Liderów
" ...Z okazji tak wyjątkowej roli, jaką przyszło nam młodym rolnikom sprawować na dzisiejszym Święcie Warzyw pragniemy serdecznie podziękować za wyróżnienie skierowane do nas przez Radę Sołecką Pobiednik Wielki, Wójta Gminy i Komitet Organizacyjny VI Małopolskiego Święta Warzyw. Zdajemy sobie sprawę, że uroczystość dzisiejsza to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego Rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych koszach warzyw kryje się nie tylko duma z pomyślnie zakończonych zbiorów, ale też wdzięczność za plony, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. My, jako reprezentacja tej grupy społecznej poznajemy, co to trud, ciężka praca wykonywana bez względu na porę dnia czy nocy w strugach deszczu i w palącym słońcu. Dziękujemy za zaszczepienie w nas takich wartości jak umiłowanie ziemi i patriotyzm, za szacunek do tradycji, za religijność. Podchodzimy z otwartym sercem i wyciągniętymi rękoma do trudnego zawodu rolnika. Jak nakazuje nasza polska gościnność zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania. Dziękujemy Panu Marszałkowi, za statuetki i podziękowania, Panu Wójtowi i Radzie Gminy za wyróżnienie, Pani Dyrektor Joannie Murek za udzielone wskazówki, wszystkim sponsorom za ofiarowanie nagród..."

Pani Joanna Chmiela podziękowała rodzicom, bez których nie mogłaby rozpocząć działalności rolniczej, bo to właśnie Oni nauczyli ją szanować i pielęgnować ziemię, stworzyli podwaliny, na których może wspólnie z mężem pracować. Również pan Michał Nowak w ciepłych słowach zwrócił się do swoich najbliższych, którzy wskazali mu dobrą drogę na przyszłość.