Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Apel do rolników (2008 r.)

W roku bieżącym Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych przeprowadza czyszczenie potoków i kanałów doprowadzających wodę do wyremontowanych przepompowni, tak aby woda mogła spłynąć do nich spłynąć, aby urządzenia tam zainstalowane służyły mieszkańcom i uprawom polowym chroniąc je od "wielkiej wody". 

Woda jako czynnik który warunkuje o wysokości i jakości plonów, przyczynia się też do strat w nich występujących po gwałtownych opadach. Wykorzystywanie wody z rowów i potoków melioracyjnych jest upowszechnione na terenie naszej gminy do nawodnień upraw. Wiąże się to z budową różnego rodzaju zastawek oraz tam. 
Zwracamy się zatem z prośbą do ludzi którzy wykorzystują wodę w ten sposób, aby po zakończeniu podlewania udrożnili przepływ wody w cieku z którego ją pobierają. Pozostawione w rowach zastawki przy większych opadach powodują pod piętrzenie wody co przyczynia się do powstawania lokalnych zalewisk. Apelujemy także do wszystkich tych którzy rowy traktują jak składowiska odpadów oraz urządzenia niepotrzebne bo są tzw. "suche lata", aby przemyśleli swoje postępowanie bo przecież o potrzebie drożności rowów przekonujemy się dopiero gdy występują długotrwałe lub intensywne opady.