Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

STRAŻACKIE ŚWIĘTOWANIE W GMINIE IGOŁOMIA–WAWRZEŃCZYCE

Uroczystość św. Floriana - patrona strażaków – jak każdego roku kalendarzowego przypada na dzień 4 maja. W Gminie Igołomia – Wawrzeńczyce pierwsze uroczystości miały jednak miejsce już w niedzielę 1 maja w parafii w Igołomi.

O godz. 11.30 w kościele parafialnym ks. Proboszcz Jan Jurczak odprawił uroczystą mszę św. w intencji strażaków z OSP działających na terenie parafii, w tym z jednostek Igołomia – Zofipole i Tropiszów. Jak co roku uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta z kapelmistrzem Tadeuszem Porębą na czele.

Wśród gości znaleźli się m.in: Z-ca Wójta Gminy Henryk Jończyk, Dowódca JRG4 w Krakowie bryg. Janusz Chawiński, Prezes ZOG ZOSP w Igołomi-Wawrzeńczycach Andrzej Knapik, Komendant Gminny OSP Jan Dzięga, Prezes Gminnego Koła PSL Andrzej Gurda, Przewodniczący Gminnego Koła PO Konrad Szymacha. W wygłoszonej do wiernych, a przede wszystkim do strażaków homilii ks. proboszcz odniósł się zarówno do postaci św. Floriana jak i postaci św. Józefa, którego uroczystość przypadała w liturgii kościoła na tę właśnie niedzielę. Po mszy świętej pododdziały strażaków pod dowództwem Komendanta Gminnego Jana Dzięgi wraz z orkiestrą przemaszerowały na plac parkingowy w centrum Igołomi, skąd druhowie z poszczególnych jednostek udali się do swoich remiz.

Wewnątrz nowych pomieszczeń garażowych w siedzibie OSP Igołomia-Zofipole Prezes ZOG ZOSP Andrzej Knapik w asyście Dowódcy JRG4 bryg. Janusza Chawińskiego wręczył przyznane przez Prezydium ZOG ZOSP w Igołomi – Wawrzeńczycach odznaczenia „Wysługi Lat” w pożarnictwie kilkunastu druhom OSP Igołomia-Zofipole. Przedział stażu w OSP wyniósł od 5 do 45 lat – ten jubileusz obchodził druh Janusz Paluch. Zebrani udali się do sali głównej remizy gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Do zaproszonych gości dołączyli księża: Jan Jurczak i Damian Kuchta.Przedstawiciele Zarządu OSP Igołomia – Zofipole wręczyli podziękowania osobom zasłużonym i współpracującym z jednostką, asystent W-ce Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika odczytał i wręczył Prezesowi Maciejowi Strzeleckiemu list W-ce Wojewody skierowany do druhów strażaków, a w części oficjalnej głos zabierali kolejno: Z-ca Wójta Henryk Jończyk, Dowódca JRG4 Janusz Chawiński, Prezes ZOG ZOSP Andrzej Knapik. W tym samym czasie w siedzibie OSP Tropiszów zebrali się tamtejsi strażacy, do których dołączyli po wizycie w Igołomi: Dowódca JRG4 w Krakowie bryg. Janusz Chawiński, Prezes ZOG ZOSP w Igołomi-Wawrzeńczycach Andrzej Knapik oraz Prezes Gminnego Koła PSL Andrzej Gurda.

We wtorek 3 maja, w rocznicę uchwalenia konstytucji, obchody Strażackiego Święta miały miejsce w parafii Dobranowice. O godz. 11.30 w tamtejszym kościele ks. Proboszcz Bogdan Adamus celebrował w intencji strażaków z Dobranowic i z Rudna Górnego uroczystą mszę połączoną z nabożeństwem majowym. W homilii mówił o dotrzymywaniu przysięgi, którą nie tylko strażak, ale każdy chrześcijanin składał przed Bogiem kilkakrotnie. Na placu przed kościołem, po mszy świętej ks. proboszcz poświęcił zakupiony przez OSP z Dobranowic lekki samochód operacyjny marki OPEL. Następnie druhowie z Dobranowic i zaproszeni goście, wśród których obecni byli m.in. Z-ca Wójta Gminy Henryk Jończyk, Prezes ZOG ZOSP w Igołomi-Wawrzeńczycach Andrzej Knapik i Komendant Gminny OSP Jan Dzięga, udali się do remizy, gdzie strażacy z Dobranowic z pomocą kobiet - najczęściej swoich żon - przygotowali poczęstunek i zadbali o dalszą zabawę przy dźwiękach muzyki.     

Tradycyjnie 4 maja w środę – w dniu św. Floriana – uroczystości odbyły się w parafii Wawrzeńczyce.  O godz. 16.00 w kościele parafialnym ks. Jerzy Rokita odprawił mszę św. w intencji strażaków z OSP Wawrzeńczyce, Złotniki, Stręgoborzyce i Żydów. Po nabożeństwie przedstawiciele czterech parafialnych OSP udali się do remizy w Wawrzeńczycach na przygotowany dla strażaków poczęstunek. Wręczono również odznaczenia „Wysługi lat” w pożarnictwie dla druhów ze Stręgoborzyc. Wśród najstarszych znaleźli się: Jerzy Zastawny i Mieczysław Zając – 50 lat, Józef Kwiatek – 45 lat.   

 

Wreszcie w sobotę 7 maja obchody święta strażaków miały miejsce w parafii w Pobiedniku Małym. O godz. 16.00 ks. proboszcz Jacek Hałat odprawił w kościele parafialnym mszę świętą w intencji strażaków z OSP Pobiednik Mały. Wśród obecnych znaleźli się m.in. Wójt Gminy Józef Rysak, Prezes ZOG ZOSP Andrzej Knapik i Komendant Gminny OSP Jan Dzięga. Po nabożeństwie ks. Proboszcz poświęcił samochód pożarniczy STAR przekazany dla Pobiednika Małego z Żydowa - w zamian za dotychczas wykorzystywanego przez strażaków Żuka. Następnie zebrani udali się do remizy OSP gdzie członkowie zarządu jednostki, panie z Koła Gospodyń i młodzi druhowie przygotowali poczęstunek, tradycyjnie serwując m.in. potrawy z grilla. Po przywitaniu zebranych przez Prezesa Tomasza Wyszogrodzkiego, druhowie z Pobiednika Małego wręczyli byłemu wieloletniemu Prezesowi Zarządu OSP i członkowi Zarządu Oddziału Gminnego Tadeuszowi Tacikowi – upominki z podziękowaniem za wieloletnią służbę i działalność społeczną. Głos zabrali także: Wójt Gminy Józef Rysak, Prezes ZOG ZOSP Andrzej Knapik i Komendant Gminny OSP Jan Dziega. Pogoda dopisała, mieszkańcy również, tak więc „majówkę” na terenie remizy w Pobiedniku Małym  należy uznać za udaną.