Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Ćwiczenia taktyczno – bojowe sił i środków Ochotniczych Straży Pożarnych

W dniu 24.10.2015r. na obiekcie Stacji Paliw „PARTNER” w Stręgoborzycach pod nadzorem KMPSP w Krakowie zostały przeprowadzone ćwiczenia taktyczno – bojowe sił i środków jednostek OSP z terenu Gminy Igołomia – Wawrzeńczyce.

Podczas ćwiczeń zostało zasymulowane zjawisko pożaru pobliskiego lasu, które zauważył pracownik stacji dzwoniąc na numer 998 do PSP.

Przedstawiciele wszystkich 9 OSP z terenu gminy podjęli działania ratowniczo – gaśnicze mające na celu gaszenie pożaru i zabezpieczenie stacji paliw.

Pierwszą przybyłą na miejsce zdarzenia była OSP Stręgoborzyce, po dokonaniu rozpoznania rozwiniętego już pożaru lasu dowódca Konrad Szterleja wezwał Pogotowie Ratunkowe (do osoby poszkodowanej, tj. pracownika firmy zajmującego się przycinką drzew) oraz Policję.  Z pomocą następnych OSP z Wawrzeńczyc i Złotnik zbudowane zostają trzy linie gaśnicze i strażacy przystępują do gaszenia ognia. Ratownicy ewakuują poszkodowanego w bezpieczne miejsce i udzielają mu pierwszej pomocy medycznej. Zagrożenie dla stacji paliw determinuje KDR do dysponowania na miejsce akcji dodatkowych sił i środków OSP z pozostałych 6 jednostek. I tak OSP Tropiszów, Pobiednik Mały i Dobranowice budują dodatkowe dwie linie gaśnicze broniąc zagrożonej stacji, zaś Igołomia-Zofipole, Rudno Górne i Żydów zasilają samochody gaśnicze w wodę oraz odpowiadają za jej dostarczenie na miejsce akcji, gdzie przybywają również strażacy z JRG4 i przejmują dowodzenie. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono teren przyległy do stacji i przeszukano las.

Kierownikiem ćwiczeń był kpt. Mateusz Wojtkowiak a rozjemcą mł. bryg. Marek Drąg. Wg obu oficerów KMPSP oraz Komendanta Gminnego OSP Jana Dzięgi ćwiczenia należy uznać za bardzo udane, a działania strażaków ochotników za właściwe i zgodne z przepisami.