Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w niedzielę, 20 września 2020 roku w naszej Gminie odbyły się dwie aktywności – Spacer ekologiczno-historyczny po Zespole Pałacowo-Parkowym w Igołomi oraz Tour Rowerowy po gminie.

Aktywności te miały na celu zachęcenie uczestników do spacerowania i podróżowania rowerem zamiast samochodem.

Spacer podzielony był na 3 wejścia (godz. 13:00, 14:00 oraz 15:00) – przybyłych uczestników witał p. Henryk Jończyk – Zastępca Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce, następnie po parku oprowadzała p. Maria Rysak – emerytowany nauczyciel z Igołomi, pomysłodawca ścieżki ekologicznej w parku, która zapoznała uczestników z otaczającą przyrodą. W drzwiach Pałacu zwiedzających witał dr Krzysztof Tunia – gospodarz obiektu, pracownik Państwowej Akademii Nauk, który oprowadził po pałacu i zapoznał z lokalną historią.

Tour rowerowy wystartował ok. godz. 16:00 z Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Igołomi (Boisko KS Wiarusy Igołomia). Z powodu dużego zainteresowania, uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy. Trasa liczyła ok. 15 km i przebiegała przez Igołomię, Odwiśle, Koźlicę oraz Pobiednik Mały. Uczestnicy podróżując poznawali gminę, odpowiadali na pytania zadane przez prowadzących. Za poprawną odpowiedź otrzymywali drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy dr Krzysztofowi Tunii oraz p. Marii Rysak, za ciekawe oprowadzenie uczestników po Zespole Pałacowo-Parkowym, prowadzącym grupy rowerowe, a przede wszystkim uczestnikom, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na nasze zaproszenie i wziąć udział w wydarzeniu.

Ponadto w ramach ETZT w naszej Gminie w najbliższym czasie postawione zostaną kolejne dwie wiaty rowerowe, tzw. B+R „Bike and Ride”. Wiaty rowerowe będą usytuowane w pobliżu przystanków autobusowych, przy drodze krajowej w miejscowości Igołomia Centrum oraz w Wawrzeńczycach (na działce tzw. stara gmina).