Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

2010

Wójt Gminy Józef Rysak zdeklarował się, że budowa chodników będzie TAKŻE w 2010 roku priorytetem inwestycyjnym. W związku z powyższym w budżecie zaplanowane zostały środki w wysokości 500.000 zł na budowę chodników w Wawrzeńczycach Koloni.

Przypomnijmy, że droga krajowa nr 79 jest w gestii GDDKiA, a więc Skarb Państwa odpowiada za jakość drogi i całej infrastruktury drogowej. Gmina już rok temu uzyskała pozwolenie na budowę, żeby nie było przesłanek na odsunięcie inwestycji w czasie. I mimo tego, że mieliśmy całą dokumentację oraz zdeklarowaliśmy partycypację w budowie chodników w wysokości 624.000 zł GDDKiA poinformowała nas, że w tym roku liczą się TYLKO autostrady i nic więcej!!! Dopiero po interwencji w Warszawie udało się przekonać decydentów iż chodnik to też ważna sprawa i należy zadbać o bezpieczeństwo pieszych poruszających się wzdłuż drogi krajowej nr 79. Oficjalne pismo z Warszawy, w którym dowiedzieliśmy się o dofinansowaniu inwestycji budowy chodników w 50% otrzymaliśmy w marcu 2010 i od razu rozpoczęły się przygotowania do ogłoszenia przetargu. Jest to najdłuższy odcinek chodnika w jednym kawałku, bo aż ponad 2350 mb. Biegnie on po stronie prawej od posesji nr 113 do budynku przedszkola w Wawrzeńczycach. Był to odcinek trudniejszy od innych odcinków także z uwagi na fakt, że trzeba było przy jego realizacji przebudować sieć energetyczną niskiego napięcia, a dokładniej zamienić 10 słupów podwójnych na słupy pojedyncze (wirowe). Ponadto na trasie budowanego chodnika jest kilka kapliczek, drzew i wiele prywatnych ogrodzeń do rozbiórki. Chcieliśmy aby budowany przez nas chodnik połączył się z chodnikiem na nowym mości na Rudniku, a w związku z tym z chodnikiem do Nowego Brzeska. Aby to się dokonało Gmina zawarła porozumienie z GDDKiA o przygotowaniu dokumentacji projektowej na odcinku 60 mb od posesji nr 113 w kierunku mostu do czerwca 2010, wówczas GDDKiA wykona ten odcinek chodnika na własny koszt. Tak też się stało i pozwolenia na budowę gmina uzyskała, a GDDKiA dobudowała ten odcinek chodnika. Ten odcinek nie kosztował mało ponieważ teren w tym miejscu bardzo się obniża i trzeba było zastosować specjalistyczne rozwiązania techniczne aby mogli piesi z niego korzystać! Dla porównania przypomnijmy, że odcinek chodnika od mostu na Ropotoku do skrzyżowania na Proszowice o dł. 130 mb kosztował prawie 180.000 zł.
W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniony został wykonawca, firma BRUK-BUD, ta sama co w roku 2009 budowała chodnik od Złotnik do ośrodka zdrowia w Wawrzeńczycach. Planowany termin zakończenia inwestycji 30 wrzesień 2010r. był niestety przesuwany. A głównym powodem była pogoda i ulewne deszcze, które utrudniały inwestycję. Ostatecznie prace zostały zakończone w grudniu, a niektóre ogrodzenia w kwietniu i maju 2011r. Koszt inwestycji po przetargu to: 862.784,10 zł (brutto)
Po zrealizowaniu tej budowy można bezpiecznie przejść chodnikiem na odcinku 13 km z Nowego Brzeska aż do Krakowa!!! Oprócz dwóch odcinków, tzn. na granicy Złotnik i Igołomi z powodu braku zgody mieszkańców, między Zofipolem, a Pobiednikiem Wielkim z powodu braku zgody na dofinansowanie tej budowy przez GDDKiA w Krakowie.