Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

III kwartalne spotkanie z sołtysami

W dniu 5 lipca 2017 roku w budynku Urzędu Gminy odbyło się trzecie kwartalne spotkanie Pana Józefa Rysaka Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce oraz Pana Stefana Nawrota Przewodniczącego Rady Gminy z sołtysami gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. 

W temacie bezpieczeństwa publicznego Pan H. Jończyk przedstawił informacje na temat funkcjonowania Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce która stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. Mapa jest narzędziem informatycznym wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia, np. „wandalizm”, „nielegalne rajdy samochodowe” lub „spożywanie alkoholu”. Zgłoszenia są anonimowe – nie trzeba podawać swoich danych. Każde ze zgłoszeń jest  weryfikowane przez Policję. Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Na terenie naszej gminy mamy 3 miejsca ujęte w  Krajowej mapie zagrożeń są to; teren przy szkole w Tropiszowie, teren obok sklepu w Stręgoborzycach oraz droga krajowa na wysokości stacji paliw w Złotnikach. Następnie Pan G. Gruszczak- Strażnik Gminy zwrócił uwagę na bezwzględną koniecznośćprzestrzegania zasad segregacji odpadów, właściwego traktowania i utrzymywania zwierząt domowych – psów. Ponadto zwrócił uwagę na konieczność usuwania zanieczyszczeń z dróg powstałych w wyniku uprawy gruntów rolnych. Ponadto zwrócono uwagę na konieczność usuwania trawy zalegającej na drogach asfaltowych po uprzednim koszeniu oraz konieczności przestrzegania zakazu wjazdu quadów na wały wiślane. Pan Tomasz Dejworek poinformował, że z uwagi na troskę o bezpieczeństwo młodzieży w okresie wakacyjnym będą wzmożone patrole policji.  

W kolejnym temacie dotyczącym segregacji odpadów komunalnychPan H. Jończyk poinformował, że od miesiąca lipca zawarta została umowa z firmą EKOM (w drodze przetargu) na wywóz i utylizację odpadów komunalnych na okres 2,5 roku. Od 1 lipca do dotychczas segregowanych odpadów do worków zielonego, żółtego i niebieskiego dojdzie  kolejny worek brązowy na odpady biodegradowalne. Ceny za odpady komunalne wzrosły z uwagi między innymi na koszt wywozu odpadów biodegradowalnych. Obecnie ceny za odpady komunalne kształtują się następująco:

-  stawka za odpady komunalne zbierane nieselektywnie (niesegregowane)  15 zł. od 1 osoby,

- stawka za odpady komunalne zbierane w sposób segregowany (frakcje: papier, szkło, plastik, odpady biodegradowalne) 6,50zł. od 1osoby

-   stawka za odpady komunalne zbierane w sposób segregowany od 6 i kolejnej osoby w gospodarstwie 3zł.

Nowe stawki będą obwiązywać od dnia 1.07.2017r. każdy właściciel nieruchomości otrzyma informację w powyższym zakresie oraz nowe blankiety wpłat od l lipca 2017 roku do 31 grudnia 2018roku.

Pan H. Jończyk poinformował, że z uwagi na zaległości w opłatach za śmieci oraz rozbieżnościach w ilości osób zadeklarowanych do opłat za śmieci w najbliższym czasie zostaną wdrożone procedury kontroli w powyższym zakresie.  Osoby które zalegają w opłatach za odpady komunalne otrzymają upomnienia po czym jeśli zaległość nie zostanie uregulowana sprawa zostanie skierowana do Urzędu Skarbowego. Natomiast jeśli w wyznaczonym terminie mieszkaniec nie wyjaśni rozbieżności w ilości osób zadeklarowanych do opłat za śmieci z urzędu wydana zostanie decyzja ustalająca wyższą stawkę opłaty za odpady komunalne w oparciu o dane z urzędu. W powyższym temacie sołtysi zwrócili uwagę na konieczność uzupełnienia kontenerów na odpady komunalne dla osób które jeszcze kontenera nie otrzymała a są zadeklarowane do systemu. Ponadto sołtysi wnioskowali o zwiększenie ilości worków do segregacji szczególnie w okresie wakacyjnym oraz bezwzględne przestrzeganie terminów wywozu odpadów. Przedstawiciele firmy EKOM zobowiązali się do przestrzegania ustaleń w powyższym zakresie.

W kolejnym punkcie dotyczącym przygotowań do organizacji X Jubileuszowego Święta Warzyw w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce Pan H. Jończyk poinformował o atrakcjach jakie w tym roku po raz pierwszy zostały przygotowane dla najmłodszych. Atrakcje dla dzieci będą zapewnione od godz. 10 do 14 przez animatorów. Atrakcje będą nie odpłatne. Ponadto po raz pierwszy na terenie lotniska odbędzie się bieg po pietruszkę na 5km. Pani A. Wawrzeń Dyrektor CKiP przedstawiła informacje na temat konkursów zorganizowanych z okazji święta a mianowicie konkursów: „Na największe warzywo”, konkursu kulinarnego dla KGW pod nazwą „Pora na kalafiora”, rozstrzygniętych konkursów na Estetyczną zagrodę i posesję wiejską oraz konkursów dla dzieci. (więcej informacji na stronie CKIP http://ckip.igwa.pl/p,2,konkursy). Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec u Orkiestra ponadto uroczystość uświetni występ  Łukasza Żurka i Danuty Stankiewicz. Msza Święta odprawiona zostanie przez Ks. Infułata J. Bryłę w kościele w Pobiedniku Małym, część oficjalna uroczystości rozpocznie się o godzinie 15:15. Podczas święta wręczone zostaną nagrody dla laureatów konkursów ogłoszonych przez Gminę i CKiP z okazji święta.

Następnie Pan A. Knapik przedstawił informację na temat kontynuacji budowy sieci wodociągowej na terenie gminy. Inwestycję realizowała będzie firma „INSTALBUD” s.c Łukasz Kaczmarczyk, Stanisław Kaczmarczyk z Łapanowa za kwotę 5.886.517ł. Firma od dnia 27.06.2017r. rozpoczęła realizację inwestycji. Planowany termin zakończenia inwestycji III kwartał 2018 roku. Inwestycja będzie realizowana równocześnie we wszystkich miejscowościach tj. Igołomia-Luborzyczka, Tropiszów część, Stręgoborzyce, Żydów, Wawrzeńczyce-część. Po zrealizowaniu inwestycji, przebadaniu wody, woda z sieci zostanie udostępniona mieszkańcom. Mieszkańcy, którzy z różnych powodów nie zdążyli dopełnić procedur niezbędnych do tego aby przyłącz zrealizowała w/w firma będą mogli się przyłączyć do nowo budowanej sieci po zakończeniu inwestycji tj. IV kwartał 2018r.

Pan H. Jończyk poinformował o nowych zasadach w zakresie „wycinki drzew”. Ostatnia zmiana ustawy o ochronie przyrody wprowadziła od dnia 17 czerwca br. nowe zasady wycinki drzew. Zapisy nowej ustawy nakładają na osoby fizyczne obowiązek zgłaszania do Urzędu Gminy  zamiaru usunięcia drzew, których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają:

– 80 cm (dot. topól, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych),

– 65 cm (dot. kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych) oraz

– 50 cm (dot. pozostałych drzew). Powyższy obowiązek nie dotyczy krzewów.Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

W terminie 21 dni od dnia dostarczenia do Urzędu Gminy zgłoszenia, zostanie przeprowadzona wizja w terenie, po której organ ma 14 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu, jeżeli uzna, że drzewo nie powinno być usunięte.  Brak sprzeciwu w tym terminie oznaczać będzie tzw. milczącą zgodę na wycięcie drzewa, którego dotyczyło zgłoszenie.

Pani K. Ulicka Kierownik GOPS poinformowała, że wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego „500+” będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2017r., natomiast wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych oraz funduszu alimentacyjnego będą przyjmowane od dnia 1 września 2017r. Rokiem bazowym, z którego będzie obliczany dochód, będzie rok 2016. Wymaganymi dokumentami, jakie należy złożyć w przypadku ubiegania się o w/w świadczenia są umowy o pracę (jeśli zatrudnienie zostało podjęte w 2016r. lub 2017r.) oraz świadectwa pracy (jeśli zatrudnienie zakończono w 2016r. lub 2017r.), a w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego – nakaz płatniczy za 2016 rok, zaświadczenie z KRUS-u o wysokości zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego w 2016r. (dotyczy osób ubezpieczonych w KRUS-ie) oraz zaświadczenie z ZUS-u lub KRUS-u o wysokości składki zdrowotnej opłaconej w 2016r. (dotyczy wyłącznie osób otrzymujących rentę lub emeryturę) oraz PIT37 i PIT36 za 2015r.(Od dnia 01.01.2016r. nie są wymagane zaświadczenia o dochodach z Urzędu Skarbowego i o składce zdrowotnej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – GOPS pozyska je samodzielnie drogą elektroniczną).

Pani I. Kubik przedstawiła informację Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie który przypomina o obowiązku rejestracji w Państwowej Inspekcji Sanitarnej działalności rolniczej polegającej m.in. na produkcji oraz wprowadzaniu żywności do obrotu na placu targowym. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, każdy podmiot działający na rynku spożywczym, w tym rolnik prowadzący produkcję pierwotną tj. rolnicy, sadownicy sprzedający swoje produkty pochodzenia roślinnego do punktu skupu lub bezpośrednio do zakładów sektora spożywczego mają obowiązek rejestracji tej działalności. Rejestracja jest bezpłatna.Zgłoszenie prowadzenia produkcji roślinnej należy dokonać na określonym wniosku (formularzu) dostępnym na stronie internetowej(www.pssekrakow.pl).Szczegółowe informacje można też uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie pod numerem telefonu: (12) [417-24-24] wew. 143, 155, 158, 151, 143, 126, 142, 146., tel (12) 6444099, 6449372).